יסודי: דבר מנהלת אגף א' לחינוך יסודי

מתוך מתנ״ה תשע״ט
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
70 לישראל בלי מסגרת.jpg

אנשי חינוך יקרים,

אני שמחה להגיש לכם את מארז המתנ"ה לבתי הספר היסודיים.

המארז נבנה במטרה לשמש כלי תכנוני עבור בתי הספר. הוא כולל המלצות והפניות לכלים יישומיים ומפרט את המשאבים, בהלימה לתוכנית האסטרטגית של משרד החינוך ובהתאם לתפיסת החינוך היסודי ומשמעותה.

משימתו העיקרית של בית הספר היסודי היא ללוות ולקדם את התפתחות התלמידים בשלבי הילדות, גילי 5–6 עד גיל 12, על ידי מתן מענה לצורך ולסקרנות הטבעיים של מגוון הלומדים ללמוד, ליצור ולהשתלב בחברה ולפתח את כישוריהם האישיים. זאת מתוך ראיית דמות הבוגר המוכן לחיים בישראל.

דגשים מרכזיים

1. ידע, מיומנויות וערכיםידע - דגש על הוראת חינוך לשוני כתשתית לכל תחומי הדעת האחרים ותשתית חשובה בפיתוח תהליכי הלמידה והחינוך של התלמידים, פיתוח מיומנויות רלוונטיות לגיל: מיומנויות חשיבה, מיומנויות רגשיות, מיומנויות חברתיות ומיומנויות חושיות ותנועתיות וערכים כתשתית לטיפוח נורמות התנהגות בחברה.

2.  תהליכי למידה והוראה - תהליכי הוראה למידה משמעותיים בדגש על הוראה דיפרנציאלית; מתן משוב מקדם למידה; פיתוח אסטרטגיות למידה ויצירת מרחבי למידה מגוונים פנים-כיתתיים וחוץ-כיתתיים ומרחבי למידה וירטואליים.

3.  הוגנות בחינוך - הבטחת הזדמנות שווה לכל התלמידים תוך יצירת מענים לצרכים הייחודיים של כל אחד.

4.  פיתוח ההון האנושי בבית הספר  בדגש על מחנך הכיתה כדמות מרכזית ומשמעותית עבור תלמידי כיתתו; מורים מומחים בתחומם – פיתוח ידע ומומחיות בתחום הדעת ובאופן הוראתו; פיתוח כוחות מקצועיים פנים-בית ספרים להשבחת איכות ההוראה וטיפוחם של צוותי חינוך. 

5.  אקלים בית ספרי ושותפות ההורים והקהילה - קידום אקלים מיטבי בשגרת היום של בית הספר וייזום שותפות עם הורים ועם הקהילה שבה פועל בית הספר על יסוד מדיניות ברורה ומגובשת.

6.  פעילות אומנותית ויצירתית - שילוב פעילות אומנותית, תנועתית ויצירתית במערך הלמידה השבועי לתלמידים ובמסגרת תהליכי ההוראה בשיעורים השונים.

תוכנית העבודה של החינוך היסודי מציבה רף גבוה וציפיות להגיע להישגים גבוהים ומשמעותיים, מתוך אמונה שמערכת החינוך היסודי התברכה באנשי חינוך מעולים ומחויבים. אני מאמינה כי באמצעות עבודה משותפת נצליח להגיע לפסגות חדשות ומשמעותיות בחינוך היסודי.

בתי הספר מתבקשים להגדיר בתוכנית העבודה הבית ספרית (במערכת תום) יעדים ברורים, ריאליים אך שאפתניים במכוונות להצלחה ולעלייה להישגים משמעותיים בשנה הקרובה.

בהצלחה רבה לכל השותפים העוסקים במלאכת ההוראה והחינוך יום-יום, שעה-שעה לקידום הישגי החינוך היסודי,

אתי סאסי, מנהלת אגף א' לחינוך יסודי