מנהלים יקרים.

ההנחיות המעודכנות לתקופת הקורונה נמצאות באתר לומדים בביטחון המוסיף להתעדכן לפי השינויים וההנחיות

מדריך למתכנן - מבוא

מתוך מתנ״ה תש״פ
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מהי המתנ״ה?

המתנ"ה היא כלי לניהול אפקטיבי של בית הספר שלכם. היא עוזרת לכם ולצוות שלכם להגדיר יחד את היעדים שאליהם אתם רוצים להגיע ולאפשר לכם לראות מה הן הפעולות האפקטיביות ביותר כדי להשיג אותם, החל מבניית תוכנית הלימודים, עבור בניהול המשאבים ועד פיתוח צוות ההוראה.

איך מתחילים?

בוחנים את היעדים שהצבתם לעצמכם בשנה שעברה, ועל בסיס תמונת המצב בוחרים כמה יעדים למיקוד. מומלץ לבצע סביב היעד הנבחר תהליך חשיבה מעמיק שיאפשר להבין מה הם השינויים הנדרשים כדי להשיג את התוצאות שהגדרתם. בשאר היעדים מומלץ לבצע תהליך של עדכון בלבד.

איך מתכננים?

עקרונות התכנון

  1. חשיבה תוצאתית. מהו השינוי שאנו רוצים לחולל? בתהליך התכנון עלינו לכוון לעבר יעדים ותוצאות במקום לעסוק בתפוקות ובמשימות היומיומיות. בכל יעד שתבחרו, הגדירו את התוצאה שאתם רוצים להגיע אליה ואת הערך של מדדי התוצאה הרלוונטיים.
  2. מיקוד. כדי לייצר תהליך תכנון מעמיק מומלץ לבחור מספר ממוקד של יעדים, וסביבם לבצע חשיבה בבית הספר. תהליך החשיבה יסייע לכם למקד את העשייה בפעולות האפקטיביות ביותר לקידום היעדים. בשאר היעדים ניתן לבצע תהליך עדכון בלבד.
  3. שיתוף. יצירת רשת שותפים והרחבת המעגלים המתכננים יכולות לסייע לכם בפריצת כיווני חשיבה ובהבנה טובה יותר של דרכי הפעולה שיובילו לשינוי.     
  4. נתונים. בחינה מתמדת של אפקטיביות הפעילות שלנו, בין היתר בהתבסס על נתונים, תוכל לסייע לכם להגיע ליותר הצלחות.

אוטונומיה בתכנון

  • הגדרת ה"מה" ושחרור ה"איך". בבסיס תפיסת המתנ"ה עומדת ההבנה כי אתם יודעים בצורה הטובה ביותר את הדרך לקדם את בית הספר שלכם. היעדים במתנ"ה מגדירים לאן מכוונים (ה"מה") ומפרטים כלים שיסייעו לכם לתכנן את ה"איך".
  • מיקוד ביעדים בהתאם למאפייני בית הספר. כל היעדים במתנ"ה עומדים לבחירתכם. לכל בית ספר יש אוטונומיה להחליט באילו יעדים להתמקד, באילו יעדים לייצר תהליך תכנון מחודש ובאילו נדרש עדכון בלבד. היעזרו בכלי לבחירת יעדים.
  • התאמת ערכי היעד. הפירוט בכל אחד מיעדי המתנ"ה נועד לסייע לכם וכמובן אינו מחייב. אתם מוזמנים לקבוע את התוצאות שאליהן אתם רוצים להגיע ביעד שבחרתם. כך נכון גם לגבי בחירת המשימות וניסוחן. המשימות המומלצות, כשמן כן הן, מומלצות.

שלבי התכנון

כל תהליך תכנון מורכב מכמה חלקים מרכזיים, כדי לאפשר לכם להגיע ליעדים שקבעתם. ניתן לנהל את התהליך במגוון צורות, ומודל זה הוא המלצה בלבד. ככל שתבצעו את התהליך בצורה מלאה יותר כך תוכלו להגיע לפתרונות יצירתיים יותר להשגת יעדיכם.


גיבוש תמונת המצב יאפשר להבין מה הן נקודות החוזק ומה הן נקודות החולשה של בית הספר ומתוכן לקבל החלטה מה הם היעדים שניתן ואפשר לשפר בצורה משמעותית בשנה הקרובה.

בשלב זה נעמיק בלמידת הנתונים הבית ספריים באמצעות כלי אבחוני לבחירת יעדים. כלי זה יסייע בבחינת מצב בית הספר למול יעדיו כדי לבחור באופן מושכל את היעדים החיוניים ביותר לקידום בית הספר.


תמונת המצב שגיבשתם תאפשר לכם לבחור את היקף תהליך התכנון.

ההחלטה על היקף התכנון לכל אחד מהיעדים, באמצעות הכלי האבחוני, נתונה לבחירתכם בהתאם לצורכי בית הספר שלכם ובהתאם לתוכניות שכתבתם בשנה שעברה.

בסוף שלב 2 מומלץ לסווג את היעדים לשניים:

  1. יעד מרכזי אחד או שניים, שנדרש בהם טיפול עומק בבית הספר שלכם.
  2. בשאר היעדים, הדרושים עדכון בלבד, התוכנית לרוב תהיה קצרה יותר.

בעדכון התוכנית, ניתן למחוק משימות שבוצעו בהצלחה. משימות שטרם הסתיימו, יש לבחון האם הן הוכחו כאפקטיביות ויש להמשיך וליישם אותן. אם אינן מקדמות לעבר השגת היעד ולכן מומלץ לחשוב על משימות אחרות. כדאי גם לעדכן תאריכים ותפוקות לשנה החדשה וכן בעלי תפקידים אחראים על המשימות.

ביחס ליעד אחד או שניים במיקוד, יש לייצר חשיבה משותפת על השינויים האפשריים כדי להשיג את התוצאות. תחילה יש לחדד את התוצאות שאותן רוצים להשיג ואז לגבש תפיסת שינוי הכוללת בתוכה את עיקרי השינוי שמבקשים להוציא לפועל. תפיסת השינוי תסייע בגיבוש תוכנית פעולה ובהחלטה על אופן חלוקת המשאבים.


לאחר כתיבת תוכנית העבודה, ניצב בפניכם האתגר העיקרי: להפוך את תוכנית העבודה לכלי עבודה שוטף ונגיש, המשמש את כלל חברי הצוות. לאחר פרק זמן של יישום תכנית שגובשה יש לעצור ולבחון את קצב ואיכות הביצוע במשימות בתוכנית העבודה. בפרקי זמן רחבים יותר יש לחזור לשלב הראשון ולבדוק גם האם הפעולות הללו היו אפקטיביות והשפיעו על מדדי התוצאה.   

  

תהליכי חשיבה לרוב אינם ליניאריים, בייחוד בסוגיות מורכבות. אנחנו מזמינים אתכם לדלג קדימה ואחורה בין שלבי החשיבה: לצלול לעומק לסוגיה מסוימת ואז לחזור לראות את התמונה הכללית, לבחון אתגר מרכזי של בית הספר מכמה נקודות מבט ואז להצליב אותו עם נקודות החוזק וכולי.  

בהצלחה!